Iksodinės erkės (Ixodidae) – erkių (Acari) šeima. Jai priklauso ektoparazitai, paplitę visame pasaulyje. Daugelis iksodinių erkių perneša žmonių, naminių gyvulių ir paukščių ligas. Lietuvoje šiai šeimai priklauso:
- Šuninė erkė, arba miškinė erkė, (Ixodes ricinus), perneša Laimo ligą, erkinio encefalito virusą, platina naminių gyvulių ligą – piroplazmozę.
- Pievinė erkė (Dermacentor reticulatus)
Labiausiai paplitusios šunų erkių pernešamos ligos:
Babeziozė
Babeziozė yra liga, kurią sukelia Babesia spp. pirmuonys. Į gyvūno organizmą jie patenka per erkės įkandimą su seilėmis, tuomet pasklidę kraujyje užkrečia ir naikina raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus). Išsivysčius anemijai, atsiranda inkstų bei kepenų nepakankamumai ir negydomas gyvūnas galiausiai gaišta.
Šunų babeziozę galima rasti visame pasaulyje. Buvo nustatytos kelios babezijos rūšys labiausiai paveikusios šunų sveikatą: Babesia canis (porūšiai vogeli, canis, rossi), Babesia gibsoni, Babesia vulpes ir Babesia conradae.
1pav. Babesia spp. eritrocituose;
Simptomai:
Dažniausi klinikiniai požymiai yra energijos trūkumas, letargija, depresija, sumažėjęs apetitas arba visai jo nebuvimas, blyškios dantenos ir kitos gleivinės, karščiavimas, padidėję limfmazgiai ir blužnis, neįprastai tamsios spalvos šlapimas (dažniausiai tamsiai raudonas arba oranžinis), padidėjęs arba patinęs pilvas, neurologiniai požymiai, įskaitant disbalansas ir (arba) nestabili eisena.
Gydymas:
Jei jūsų veterinarijos gydytojas įtaria babeziozę, pirmiausiai bus atliktas morfologinis kraujo tyrimas dėl anemijos bei trombocitopenijos ir biocheminis kraujo tyrimas siekiant išsiaiškinti inkstų ir kepenų būklę. Taip pat daromas kraujo tepinėlis ir mikroskopiniu būdu stebimi pirmuonys kraujo ląstelėse eritrocituose.
Patvirtintas babeziozės gydymas yra imidokarbo dipropionatas, antiprotozinis vaistas, dažniausiai naudojamas didelių babezijų rūšių gydymui. Injekciją atlieka tik veterinarijos gydytojas.
Specifinis gydymas priklauso nuo nustatytos babezijų rūšies ir ligos sunkumo. Sunkiau sergantiems šunims gali reikėti priešuždegiminių ar steroidinių vaistų, hospitalizavimo, net gi kraujo perpylimo, deguonies terapijos, vaistų nuo pykinimo ir kitos palaikomosios priežiūros. Kraujo perpylimas gali išgelbėti gyvybę labai anemiškiems gyvūnams ir dažniausiai atliekamas šunims.
Anaplazmozė
Anaplazmozę sukelia bakterijos Anaplasma phagocytophilum, ją platina juodosios erkės. Įsikandusi erkė turi išlikti prisirišusi 24–48 valandas, kad perneštų bakterijas. Po to gali praeiti netgi 1-2 savaites, kol atsiranda klinikiniai anaplazmozės požymiai.
2pav. Anaplasma kraujo ląstelėse;
Simptomai:
A. phagocytophilum dažnai sukelia šlubavimą, sąnarių skausmą, karščiavimą, vangumą ir anoreksiją (apetito stoką). Daugumai užsikrėtusių šunų simptomai pasireiškia nuo vienos iki septynių dienų, tačiau kai kurie simptomai yra labai neryškūs arba jų visai gali nebūti. Retesni klinikiniai požymiai yra vėmimas, viduriavimas, kosulys ir pasunkėjęs kvėpavimas. Labai retais atvejais yra buvę neurologinių požymių, tokių kaip traukuliai.
Gydymas:
Anaplazma diagnozuojama atlikus greituosius testus, kuriems reikalingas užsikrėtusio gyvūno kraujas.
Šunų anaplazmozės gydymas yra toks pat, kaip ir kitų glaudžiai susijusių erkių platinamų infekcijų, įskaitant erlichiozę ir Laimo ligą – antibiotiku doksiciklinu. Daugelis užsikrėtusių šunų gydomi nuo dviejų iki keturių savaičių (ilgesnis kursas – dažniau, jei kartu užsikrėtę Laimo liga). Daugeliu atvejų gyvūno savijauta greitai pagerėja. Šunų savijauta dažnai pastebimai pagerėja praėjus 24–48 valandoms po gydymo pradžios, o klinikinio pasveikimo prognozė yra puiki.
Erlichiozė
Šunų erlichiozę dažniausiai sukelia riketsijos (vienaląsčiai mikroorganizmai) Ehrlichia canis, nors kartais būna ir kitų Ehrlichia rūšių. Riketsijos yra specializuota bakterijų rūšis, gyvenanti tik kitų ląstelių viduje. Erkių nešiojamas organizmas užkrečia tam tikro tipo baltuosius kraujo kūnelius – vadinamus monocitais ir sukelia karščiavimą bei kitus požymius. Kitos rūšies mikroorganizmai, Ehrlichia ewingi, taikosi į kitų tipų baltuosius kraujo kūnelius, vadinamus granulocitais. Tiek žmonės, tiek katės ir kiti naminiai gyvūnai kartais gali užsikrėsti šiais organizmais, tačiau šunys yra pagrindiniai šeimininkai.
3pav. Ehrlichia granuliocite;
Simptomai:
Ehrlichia canis sukeltų infekcijų požymiai paprastai progresuoja nuo trumpalaikių iki ilgalaikių, priklausomai nuo organizmo padermės ir šeimininko imuninės būklės. Trumpalaikiais atvejais pasireiškia karščiavimas, išplitęs limfmazgių patinimas, blužnies padidėjimas, trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas. Be to, gali atsirasti apetito praradimas, depresija, ištvermės praradimas, sustingimas ir nenoras vaikščioti, galūnių ar kapšelio patinimas, kosulys ar kvėpavimo pasunkėjimas. Dauguma trumpalaikių atvejų pastebimi šiltuoju metų laiku, kai erkės yra aktyvios. Šioje infekcijos fazėje mirtis yra reta, o užkrėstas gyvūnas gali pasveikti savaime. Pasveikęs šuo gali likti visai be požymių arba gali išlikti tam tikri sveikatos pakitimai.
Gydymas:
Šiai ligai diagnozuoti atliekami kraujo tyrimai. Taip pat greitieji testai erkių pernešamoms ligoms nustatyti. Gydymui veterinarijos gydytojas paskiria antibiotiką ir simptomatiškai veikiančius vaistus. Antibiotikas paprastai skiriamas nuo 10 iki 21 dienos. Karščiavimas paprastai baigiasi per 1–2 dienas nuo trumpalaikių infekcijų gydymo pradžios. Ilgalaikiais atvejais kraujo pakitimai gali išlikti nuo 3 iki 6 mėnesių, nors požymiai dažnai palengvėja daug anksčiau. Kai kuriems šunims taip pat gali prireikti palaikomosios priežiūros. Jei šuo turi išplitusį ar stiprų kraujavimą, gali būti paskirtas kraujo perpylimas.
Boreliozė
Boreliozė yra dar žinoma kaip Laimo liga. Laimo liga, kurią sukelia Borrelia burgdorferi bakterijos ir yra perduodamos įkandus erkei, pažeidžia naminius gyvūnus (šunis, arklius, galbūt kates) ir žmones. Patekusios į kraują, bakterijos gali nukeliauti į įvairias kūno dalis ir sukelti problemų konkrečiuose organuose ar vietose, pavyzdžiui, sąnariuose. Mažiausiai 4 žinomos erkių rūšys gali perduoti Laimo ligą. Tačiau dažniausiai Laimo liga užsikrečiama dėl labai mažos erkės, paprastai vadinamos elnine erke arba juodąja erke, įkandimo. Ixodes ricinus ir Ixodes persulcatus yra pagrindiniai pernešėjai Europoje ir Azijoje.
4pav. Borrelia burgdorferi kraujo tepinėlyje;
Simptomai:
Laimo liga, deja, yra gana dažna šunų liga. Tipiški šunų simptomai yra karščiavimas, apetito praradimas, sumažėjusi energija, sąnarių patinimas, šlubavimas (gali būti besikeičiantis, su pertrūkiais ir pasikartojantis), bendras sustingimas, diskomfortas ar skausmas. Simptomai gali progresuoti iki inkstų nepakankamumo šunims, kuris gali būti mirtinas. Taip pat gali pasireikšti rimtas širdies ir neurologinis poveikis.
Gydymas:
Įtariant boreliozę yra atliekami kraujo tyrimai bei greitieji testai ar laboratoriniai tyrimai diagnozuoti erkių pernešamas ligas. Diagnozavus Laimo ligą, paskiriamas gydymas antibiotikais, paprastai mažiausiai 30 dienų. Daugeliu atvejų pastebimas greitas atsakas esant galūnių ir sąnarių ligoms, nors daugumai sergančių gyvūnų požymiai išnyksta visiškai. Tačiau gyvūnams infekcija gali išlikti nepaisant antibiotikų vartojimo ir gali prireikti tolimesnio gydymo. Taip pat labai svarbu stebėti visas organų sistemas, nes liga gali pažeisti inkstus, širdį ar nervus. Kai kurie šunys patiria lėtinį, visą gyvenimą trunkantį sąnarių skausmą dėl bakterijų sukeltos žalos.